Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych

w Tarnowie

Aktualności

KARTKA URODZINOWA DLA WERONIKI

Weronika w czerwcu skończy 18 lat, ale nie pójdzie na imprezę z przyjaciółmi, nie zatańczy, nie zdmuchnie świeczek na urodzinowym torcie. Wejdzie w dorosłość przykuta do łóżka, a za życzenia podziękuje uśmiechem, bo mowę uniemożliwia jej tkwiąca w gardle rurka. Ale będzie szczęśliwa, widząc stos kartek, które każdego dnia przynosi jej listonosz. Bo dla Weroniki Świder z Lutoryża na Podkarpaciu to jedyny łącznik ze światem.

Problemy zaczęły się, gdy Weronika skończyła pół roku. Zamiast przybierać na sile – słabła w oczach - opowiada Beata Świder (42 l.).

Lekarze rozpoznali u jej córki rdzeniowy zanik mięśni. Półtora roku trzymali ją w szpitalu, ale terapia niewiele dała. Z każdym dniem Weronika traciła samodzielność, aż w końcu choroba całkowicie uzależniła ją od bliskich. Sama nic nie może zrobić, nie ma nawet siły, żeby uścisnąć komuś dłoń.

 Mimo to jest wyjątkowo pogodna. Zbiera porcelanowe lalki, kolekcjonuje pamiętniki, do których wpisują się wszyscy jej goście. Ale największą jej radością są kolorowe bransoletki, których ma mnóstwo. Każda coś oznacza. To takie pozytywne talizmany – mówi jej mama.

 

Ostatnio Weronika ma inny powód do radości. Oto każdego dnia listonosz przynosi jej piękne kartki z urodzinowymi życzeniami. Nadsyłają je internauci, odpowiadając na apel pani Beaty o wsparcie dla jej córki.

- Bo Weronika tylko w ten sposób może odbierać bodźce ze świata zewnętrznego. Bardzo cieszy się z tych pocztówek. To taka nasza chwila szczęścia, kiedy czytamy te piękne życzenia - dodaje mama.

NAPISZMY KARTKI DO WERONIKI!

Wspólnie, klasowo, pojedynczo!

Więcej informacji mgr Edyta Suchodolska